Головна » Статті » Корисні статті

Пристрасті навколо оснащення.

На наш погляд, як не буває вудки на усі випадки життя, так і не існує універсального оснащення. Наявність або відсутність течії, характер дна(мул, камені, пісок) - усе це вносить певні вимоги до вибору оснащення. Тому нижче ми розберемо базові варіанти оснащень, які можна використати у більшості випадків і застосовувати в різних умовах. Але раніше зробимо невеликий відступ і скажемо декілька слів про вибір волосіні.

Коли заходить мова про те, що намотати на котушку для фідера, перше, що спадає на думку початківцеві " фидеристу" - узяти звичайну монофильную волосінь. Головне її достоїнство - відносна дешевизна і широка поширеність. Але у всякої медалі є зворотна сторона. В даному випадку - це розтяжність.

Монофильная ліска в силу своєї природи має властивість розтягуватися під навантаженням до 15-20%% і навіть більше. Саме по собі ця властивість не є поганою або хорошою. Наприклад, в поплавцевому лові або лові на спінінг це дозволяє амортизувати ривки риби. На перший погляд, розтяжність буде корисна і для фідера, але, якщо врахувати, що клювання на кінчик вудилища передається саме волосінню, то ця властивість відразу стає небажаною. Насправді, коли ви ловите на далекій дистанції, то клювання можете не побачити взагалі(враховуючи, що монофильная волосінь має досить велику розтяжність). Та і для спінінга багато хто вже зробив свій вибір на користь плетінки. Якщо для лову фідером на ближній дистанції(до 20-30 метрів) в якості основної волосіні ще можна використати монофильную волосінь(діаметром 0,18-0,25 мм), то для далекої дистанції альтернативи плетеній волосіні немає.Тільки плетена волосінь, завдяки своїй нерозтяжності, передає без втрат найслабкіші потяжки і дотики риби до насадки. Який же діаметр використовувати? Не варто гнатися за особливо великою міцністю: вона у плетінок цілком достатня. Річ у тому, що чим тонше діаметр вживаної волосіні, тим далі можна закинути оснащення. Наприклад, наші голландські колеги для наддалеких закидів за 100 метрів використовують плетінку завтовшки усього лише 0,06 мм, але з неодмінним шок-лидером - відрізком монофильной волосіні діаметром 0,25-0,27 мм, - який оберігає снасть від відриву годівниці при силовому закиді. Крім того, корисно пам'ятати, що при лові на течії ліска з меншим діаметром менше паруситиме, утворюючи небажану петлю. У нашому випадку оптимальним вибором буде плетена волосінь діаметром не товще 0,12 мм.

Для багатьох істотною перешкодою до застосування плетеної волосіні стане її ціна, проте, потрібно враховувати, що плетінка довговічніша, ніж звичайна волосінь. При акуратному зверненні вона може прослужити більше трьох-чотирьох сезонів, монофильная ж насилу витримує один. В той же час, є спеціальні малорозтяжні довговічні монофильные волосіні з особливим покриттям, наприклад, Shimano Technium, але ціна їх вже порівнянна з плетеною волосінню. Давати конкретних рекомендацій по марках плетінок ми не будемо, оскільки вибір їх дуже великий і постійно з'являються нові моделі. Можна тільки порекомендувати вибирати відомих виробників і остерігатися підробок - останнім часом їх з'явилося дуже багато. І ще пара порад початківцям, що вирішили використати на фідері плетену волосінь.Перше: будьте гранично акуратні, застосовуйте котушки з якісним намотуванням - щонайменша неуважність або погане укладання на шпулю, і на плетінці з'явиться вузол, розплутати який практично нереально. Друге: візьміть собі за правило перед кожним закидом подивитися на вершину фідера і перевірити вільний схід волосіні. Плетінка, в силу своєї м'якості, частенько захльостується за тюльпан або пропускні кільця. Спроба виконати закид в такій ситуації у кращому разі приведе до відриву оснащення, а в гіршому - до поломки вудилища.

Отже, з основною волосінню ми визначилися, переходимо власне до оснащень. Саме від них залежить, наскільки природно насадка підноситиметься рибі, і чи можна буде своєчасно помітити навіть найслабкіше клювання. Існують два основні типи оснащень для донного лову: фіксовані і ковзаючі. У фіксованих оснащеннях годівниця або вантаж жорстко закріплені на волосіні, в тих, що ковзають - можуть вільно пересуватися по ній. Багато хто з перерахованих нижче оснащень в'яжеться безпосередньо на основній волосіні. Деякі інші, наприклад, симетрична і несиметрична петлі в'яжуться виключно з монофильной волосіні. Для третіх потрібні спеціальні пристосування, трубочки-противозакручиватели і т. д.

Оснащення з противозакручувачем (Anti - tangle Boom).


Найпростіше у виготовленні оснащення. Але не далеко найефективніша. Для її виготовлення знадобляться: трубочка-противозакручувач, вертлюжок і демпфуюча гумова намистинка, або кембрик, що захищає вузол на вертлюжці від розбивання і перетирання. Трубочки бувають прямі і зігнуті(Г-подібні). Зігнуті противозакручувачі ефективніше перешкоджають заплутуванню поводка навколо основної волосіні або годівниці. Необхідно, щоб довша частина трубки була звернена до поводка - чим довше плече, тим далі знаходиться поводок від основної волосіні і тим менше вірогідності того, що він заплутається або перехлеснеться(див. фото 1). Трубочка надівається на основну волосінь, потім на неї ж надівається демпфуюча намистинка, і волосінь прив'язується до вертлюжку, до якого далі приєднують поводок з гачком. До застібки на трубочці пристібається грузило або годівниця - оснащення готове!Але, на жаль, це оснащення не позбавлене досить серйозних недоліків. По-перше, противозакручувач ефективно працюватиме тільки у тому випадку, якщо довжина поводка не перевищуватиме довжину плеча противозакручувача. Адже бувають ситуації, коли поводок необхідно подовжувати до 1 метра. По-друге, при лові з подібним оснащенням практично непомітними будуть клювання, коли риба, узявши насадку, рухається у бік рибалки. Ще спрощенішим є оснащення, де волосінь пропускається безпосередньо через вертлюжок годівниці/грузила, але це оснащення вже занадто сильно схильне перехлестам.

Симетрична петля.


Мабуть, це найбільш популярне оснащення в лові(див. мал. 1) фідера. Використовується для лову у водоймах без течії або із слабкою течією. Для лову ж на водоймах з відчутною течією використовується модифікація - несиметрична петля. Як видно з назви, одно плече петлі робиться на 7-15 см довше за інше, що оберігає поводок від перехлеста на сильній течії. У іншому ж ніяких відмінностей в техніці в'язання оснащення немає.

Коротко викладемо основні моменти виготовлення цього оснащення.

1. Беремо відрізок волосіні діаметром 0,2-0,3 мм, завдовжки 1-1,5 м, складаємо удвічі, з таким розрахунком, що б один кінець був довший за інше на 3-10 см На протилежному кінці в'яжеться невелика петелька для кріплення поводка способом "петливши в петлю"; на відстані 1,5-2 см від неї в'яжеться ще один або два вузли(мал. 2). В якості волосіні можна використати Fluorocarbon - він майже не помітний у воді, - але це не обов'язково. Головна умова, щоб волосінь була максимально жорсткою.

2. На довший кінець волосіні надівається вертлюжок із застібкою для подальшого кріплення годівниці або грузила. Вільні кінці складаються врівень і зав'язуються вузлом, кінчики, що залишилися, коротко відрізуються і оплавляються сірником. Потім на відстані 1,5-2 см в'яжеться інший вузол. Виходить ще одна петля("У") для подальшого кріплення до основної волосіні(мал. 3).

При закиді годівниця летить попереду, розтягуючи петлю. При цьому подвійний(потрійний) вузол петлі " А" за рахунок жорсткості волосіні відводить убік поводок, перешкоджаючи перехлестам.

Деякі істотні моменти:

дуже важлива велика жорсткість волосіні, з якої в'яжеться петля;

вузли мають бути дуже акуратно і ретельно зав'язані, особливо перший вузол петлі " В";

кончики лески петли "В" должны быть отрезаны как можно короче, иначе за узел может захлестнуться поводок;

зав'язуючи другий вузол петлі " А, постарайтеся добитися, щоб при розтяганні вільних кінців волосіні в різні боки петля відходила приблизно перпендикулярно їй або з невеликим ухилом у бік короткого кінця. як тільки петля починає перекручуватися(зазвичай після одной-двух риболовлі, за відсутності зачепів), потрібно в'язати нову.

Коли годівниця закинута у вибрану точку, ви повинні підмотуванням котушки натягнути волосінь, годівниця опиниться в нижньому кінці петлі, ближче до поводка. Коли риба візьме насадку, волосінь безперешкодно ковзатиме через вушко вертлюжка годівниці. На цій стадії риба ще не відчуває ваги годівниці і спокійно натягуватиме волосінь до тих пір, поки годівниця не упреться у верхню частину петлі. У цей момент або станеться самопідсічка, або, швидше за все, рибалка вже сам заздалегідь зробить підсічку, так як. до клювання вже покаже тремтіння і похитування чутливої вершини вудилища.

Це оснащення може використовуватися на водоймах практично з будь-якою течією, але із-за особливостей виготовлення вона краще працюватиме на слабозаросших і малозакоряженных водоймах. Це пояснюється наступними чинниками: якщо годівниця провалиться в килим з водоростей або повисне на суці, то вона потягне за собою також і петлю, на якій вона висить. А це створить додатковий опір рибі, що бере насадку, що може її насторожити. Тому, якщо ви збираєтеся ловити рибу в подібних місцях, то використайте інше донне оснащення - патерностер(див. мал. 4)

Патерностер.


Довге бічне відведення патерностера дозволяє грузилу або годівниці безперешкод провалюватися в траву або тріщини між каменями не натягуючи при цьому основну волосінь і не створюючи тим самим додаткового опору рибі, що бере насадку.

Найбільш ефективним і легким у виготовленні я рахую патерностер в модифікації багатократного чемпіона Англії Стіва Гарднера(див. мал. 5)

На кінці плетеної волосіні "подвійною вісімкою" в'яжеться невелика петелька для поводка. Відступивши від неї на 20-25 см(вище), таким же вузлом зв'яжіть ще одну бічну петлю завдовжки 10-15 см В неї треба закріпити годівницю або грузило. Вертлюжок із застібкою використовується для того, щоб була можливість швидко замінити годівниці або грузила залежно від умов, що міняються, і тактики лову. Це ж оснащення можна з успіхом використати і на монофильной волосіні.

Заплутається або ні?

Важливим критерієм в порівнянні оснащень є їх здатність протистояти заплутуванню при закиді. Особливо актуальним це буде для початкуючих рибалок. Та і досвідчений професіонал донного лову має бути упевнений в тому, що відсутність клювань на його снасть пояснюється не тим, що його хитромудре оснащення лежить на дні у вигляді клубка волосіні, що переплуталася. Чемпіоном по " противозакручуваню" будуть, безумовно, різні трубочки-противозакручиватели, які при правильному використанні практично виключають перехлесты. Проте, як ми побачили, у них великі проблеми з чутливістю, та і на дні вони будуть сильно помітні. Симетрична і несиметрична петлі, маючи хорошу чутливість, дещо поступаються трубочкам в сенсі протистояння перехлестам поводки і заплутуванню. Вдалим варіантом, що поєднує позитивні властивості і тих і інших, є патерностер Гарднера.

Ми розглянули найбільш поширені і ефективні оснащення, що використовуються в лові фідера. Звичайно, існують ще інші хитрі модифікації і конструкції, придумані для незвичайних умов або вузькоспеціалізованого лову. Але, освоївши вищеперелічені оснащення, можна з упевненістю почувати себе практично на будь-якій водоймі.




Джерело: http://Источник feeder.narod.ru Авторы О. Дмитриев, М. Андронов
Категорія: Корисні статті | Додав: Karpp (31.07.2012)
Переглядів: 1546 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
HOT VIDEO
...
місячний календар
Погода
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 153
...
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Фази місяця